LeczenieLuszczycyNaturalnie.pl

Leczenie łuszczycy - metody

Stwierdzenie, że metod leczenia łuszczycy jest tyle, ile osób chorych, nie mijałoby się bardzo z prawdą. Każdy chory (i szczęśliwie choćby połowicznie uleczony) wie, że organizm bardzo różnie reaguje na leczenie i to co sprawdza się u jednej osoby, u innych może zawieść i odwrotnie. Niemniej jednak wszystkie metody leczenia łuszczycy można podzielić na kilka kategorii biorąc pod uwagę rodzaje terapii, rodzaje stosowanych leków oraz sposób ich aplikacji (stosowania).

Farmakologiczne leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy w ogromnym stopniu bazuje na farmakoterapii tj. podawaniu różnego rodzaju leków. Osobom chorym, w zależności od rozległości, stopnia nasilenia i umiejscowienia zmian zaordynowane zostają leki miejscowe lub ogólnoustrojowe. Leki miejscowe stosowane są bezpośrednio na skórę. Mają postać maści, kremów, żeli i balsamów. Ich zadaniem jest usunięcie tworzących się na skórze łusek, złagodzenie stanów zapalnych i powstrzymanie szybkiego tempa replikacji naskórka. Do najpopularniejszych mazideł wykorzystywanych w tym właśnie celu należą maści i kremy bazujące na kwasie salicylowym, moczniku, dziegciach, związkach siarki czy różnego rodzaju solach. Szczególną grupą leków w tej kategorii są leki steroidowe - maści zawierające hormony, oraz maści z pochodnymi witamin takich jak witamina D3 czy retinoidy (witamina A).

Leczenie biologiczne

Leki biologiczne stosowane są już od pewnego czasu, ale dostępność tej metody leczenia łuszczycy jest bardzo ograniczona. De facto z dobrodziejstw leczenia biologicznego mogą skorzystać jedynie chorzy z zaawansowaną łuszczycą spełniający dość rygorystyczne kryteria, przestrzegający ściśle lekarskich zaleceń. Leki biologiczne są preparatami białkowymi, oddziałującymi silnie na organizm i przestawiającymi go niejako na nowe tory. Ich stosowanie dozwolone jest jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza, a same leki aplikowane są z reguły w ambulatoriach bądź też w szpitalach tj. w takich warunkach, w których choremu można udzielić natychmiastowej pomocy w razie wystąpienia nieprawidłowej reakcji organizmu na podane mu leki.

Naświetlania

Łuszczyca bardzo różnie reaguje na promieniowanie UVA i UVB (w tym na promienie słoneczne), aczkolwiek uważa się, że słońce jest jednym z najlepszych naturalnych leków na tę chorobę. Dlatego też w jej leczeniu bardzo często wykorzystuje się naświetlania, bądź to samymi lampami, bądź z użyciem dodatkowych "wspomagaczy", którymi są psolareny i retinoidy (stosowane oddzielnie lub łącznie) wzmacniające efekty fototerapii. Szczególną metodą leczenia jest tzw. fotofereza łuszczycy, która polega na wyizolowaniu limfocytów i naświetleniu ich promieniami UVA z jednoczesnym użyciem fotouczulających psolarenów. Metodę tę stosuje się jedynie w ciężkich postaciach choroby.

Domowe metody leczenia łuszczycy

Niektóre osoby wciąż ich nie doceniają, ale jak wynika z doświadczeń osób chorych, radzących sobie jako tako z łuszczycą i potrafiących samodzielnie łagodzić jej objawy, wszelkie metody domowe oparte na stosowaniu ziół pomocnych w leczeniu łuszczycy i samodzielnie przygotowywanych kąpieli czy mazideł są doskonałą alternatywą i idealnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Dla pełnego sukcesu na pewno warto się z nimi zapoznać i przetestować tym bardziej, że najczęściej metody te są całkowicie bezpieczne. Są one dokładnie omówione na forach łuszczycowych - tam znajdziecie najwięcej informacji na ich temat.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Revitol Dermasis 149,03 zł krem Dermasis.pl 5/5
2. Psoriasis Skin Relief Cream $59,99 krem HbDeadSea.com 4/5
3. PsoEasy Treatment Cream $99 krem PsoEasy.com 4/5
4. ProSkin Psoriasis Natural Skin Cream $51,45 krem Amazon.com 3/5
5. Premier Dead Sea Psoricalm $56,50 krem DeadSeaCosmeticsDeals.com 2/5