LeczenieLuszczycyNaturalnie.pl

Łuszczyca głowy - leczenie i pielęgnacja

Głowa jest jednym z tych miejsc, które łuszczyca atakuje najczęściej. Choroba ulokowana w tak widocznym miejscu jest poważnym problemem estetycznym, a ze względu na obecność włosów łuszczyca głowy jest również dość uciążliwa w leczeniu. Łuszczyca głowy z reguły nasila się w okresie jesienno - zimowym tj. wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni do noszenia czapek. W takich warunkach nie tylko trudno zapanować nad zmianami łuszczycowymi, ale dodatkowo pojawia się dyskomfort w związku z tym, że maści łuszczycowe intensywnie brudzą nakrycia głowy - niby nic, a jednak i to nie należy do przyjemnych zjawisk. Leczenie łuszczycy głowy przebiega w zasadzie standardowo tj. z użyciem wszystkich terapii i środków stosowanych w walce z łuszczycą ulokowaną na innych częściach ciała. Do kuracji można jednak wykorzystać również specjalistyczne szampony, a spory wpływ na kondycję skóry ma też typowa (lub nietypowa) pielęgnacja.

Łuszczyca głowy - leczenie

Leczenie łuszczycy głowy opiera się głównie na stosowaniu różnego rodzaju mazideł. Mazidła te można podzielić na maści sterydowe, dziegciowe, salicylowe i różnego rodzaju emolienty. Osoby chore bardzo często wybierają przede wszystkim sterydy - bardzo szybko poprawiają one kondycję skóry. Ich stosowanie jest jednak obwarowane wieloma przeciwwskazaniami, najpoważniejszym z nich jest fakt, iż sterydy mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną, w dłuższej perspektywie czasu bardzo często prowadzą też do ścieńczenia skóry, a leczenie przy ich pomocy daje efekty bardzo krótkotrwałe - sterydami trudno załagodzić zmiany na dłużej, wymagają praktycznie nieprzerwanego stosowania, co (jak łatwo sobie wyobrazić) nie jest najlepszym z dostępnych rozwiązań. Chorzy borykający się z łuszczycą głowy bardzo chwalą maść dziegciową o nazwie Cocois. Przyda się też, od czasu do czasu, potraktowanie skóry głowy dobrym kremem (maścią) salicylową. Na co dzień należy stosować szampony o właściwościach łagodzących, lekko złuszczających i stabilizujących procesy tworzenia się naskórka.

Pielęgnacja głowy z łuszczycą

Łuszczyca głowy bardzo często "wychodzi" poza linię włosów toteż osoby chore mają tendencję do ukrywania jej pod długimi włosami. Niestety długie i średniej długości włosy utrudniają aplikację preparatów leczniczych, poza tym utrudniają lokalizację zmian łuszczycowych, które wcale nie muszą rozkładać się równomiernie na całym obszarze skóry owłosionej, najczęściej są to zmiany ogniskowe, choć oczywiście łuszczyca głowy przyjmuje też postać rozlaną. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc utrzymywanie włosów w takiej długości, która nie przeszkadza w rozprowadzaniu mazideł i zmywaniu ich - z włosów długich tłuste maści znacznie trudniej usunąć niż z krótkich. W pielęgnacji włosów mogą przydać się szampony przeciwłupieżowe (na dziegciach, bądź też typowych lekach imidazolowych zawierających substancje złuszczające i stabilizujące przyrastanie naskórka). Dość dobrze sprawdzają się też szampony z siarką.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: warto pamiętać, że wszystkie mazidła wykorzystywane w leczeniu i pielęgnacji skóry nieowłosionej mogą być bez większych przeszkód stosowane również na skórze głowy. Jedyne problemy związane z ich używaniem wynikają w zasadzie tylko z trudności w usuwaniu ich ze skóry głowy pokrytej włosami. Mimo wszystko to właśnie kremy i maści są najskuteczniejszą bronią do walki z łuszczycą i to one zaleczają ją najlepiej dlatego pomimo dyskomfortu związanego z ich używaniem warto o nich pamiętać.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Revitol Dermasis 149,03 zł krem Dermasis.pl 5/5
2. Psoriasis Skin Relief Cream $59,99 krem HbDeadSea.com 4/5
3. PsoEasy Treatment Cream $99 krem PsoEasy.com 4/5
4. ProSkin Psoriasis Natural Skin Cream $51,45 krem Amazon.com 3/5
5. Premier Dead Sea Psoricalm $56,50 krem DeadSeaCosmeticsDeals.com 2/5