LeczenieLuszczycyNaturalnie.pl

Łuszczyca w starciu z kosmetykami

Czy łuszczyca może przegrać w starciu z kosmetykami? Może, tym bardziej, że jest ich tyle, że aż nie sposób ich wszystkich wymienić. Niemniej jednak można pokusić się o dokonanie skróconej klasyfikacji kremów, balsamów, szamponów i innych środków pielęgnacyjnych przydatnych w leczeniu tej uciążliwej i nieprzyjemnej choroby. Bazą dla takich działań jest nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Kosmetyki nawilżające i natłuszczające a łuszczyca

Kosmetyki te to głównie różnego rodzaju kremy i balsamy, których głównym zadaniem jest nawilżenie skóry i utworzenie na niej tłustego filtru, który ograniczy utratę wilgoci. Jak łatwo sobie wyobrazić mają one tłustawą, nieprzenikliwą konsystencję, a ponieważ muszą utworzyć na skórze nieprzenikalny filtr nie są też przez nią do końca wchłaniane, co powoduje różnego rodzaju perturbacje (np. z ubraniami, które wskutek natłuszczania bardzo szybko się brudzą). Niemniej jednak stosowanie takich kosmetyków jest jednym z filarów leczenia, a to głównie dlatego, że zabezpieczają one skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ułatwiają usunięcie tworzącej się na nich łuski.

Szampony

Osoby chore na łuszczycę muszą bardzo uważnie dobierać szampony, bowiem choroba ta bardzo często lokuje się między innymi na owłosionej skórze głowy. Z uwagi na taką a nie inną specyfikę tego obszaru skóry walka z nią jest więc nieco utrudniona. Warto wybierać szampony jak najłagodniejsze, z drugiej strony dbając jednak i o to, by odpowiednio nawilżały skórę głowy i, o ile to możliwe, łagodziły zmiany skórne. Wśród szamponów przeznaczonych do pielęgnacji włosów porastających skórę głowy zmienioną chorobowo znaleźć można sporo preparatów o właściwościach leczniczych. Są to szampony dziegciowe, siarkowe, salicylowe i inne - wszystkie one mają za zadanie pomóc w uporaniu się ze zmianami na skórze głowy. W ramach leczenia łuszczycy głowy można też wykorzystać maści i kremy stosowane na inne obszary ciała - z reguły nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

Łuszczyca a higiena

Osoby chore na łuszczycę do codziennej higieny mogą wykorzystywać zwykłe żele i mydła (jak najłagodniejsze), ale nieco lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczne środki myjące opracowane pod kątem różnych dermatoz. Wśród mydeł (w kostkach i w płynie) znaleźć można sporo specyfików o właściwościach leczniczych. Są to mydła siarkowe i dziegciowe, ale też preparaty ziołowe z wyciągami z roślin tradycyjnie wykorzystywanych i polecanych w leczeniu łuszczycy. Część specyfików przeznaczonych do codziennej higieny idealnie nadaje się do kąpieli leczniczych. Kosmetyki te zawierają również środki lekko nawilżające i natłuszczające, przy czym nie tracą swoich właściwości myjących.

Dermokosmetyki

Szczególną grupę kosmetyków przeznaczonych dla osób chorych na łuszczycę stanowią dermokosmetyki. Z reguły są one złożonymi preparatami opracowanymi pod kątem radzenia sobie z konkretnym typem dermatoz - z reguły łączą w sobie działanie przeciwzapalne i keratolityczne, a dodatkowo nawilżają, natłuszczają i odżywiają chorą skórę. Kremy przeciwłuszczycowe bywają też polecane w leczeniu innych przewlekłych dermatoz. Najlepsze z nich znajdziecie na stronie głównej serwisu.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Revitol Dermasis 149,03 zł krem Dermasis.pl 5/5
2. Psoriasis Skin Relief Cream $59,99 krem HbDeadSea.com 4/5
3. PsoEasy Treatment Cream $99 krem PsoEasy.com 4/5
4. ProSkin Psoriasis Natural Skin Cream $51,45 krem Amazon.com 3/5
5. Premier Dead Sea Psoricalm $56,50 krem DeadSeaCosmeticsDeals.com 2/5