LeczenieLuszczycyNaturalnie.pl

Maść kontra krem od łuszczycy

Nie każda maść pomaga w leczeniu łuszczycy i nie każdy krem od łuszczycy jest zwykłym kosmetykiem. Jak zapewne doskonale wiecie w leczeniu tej choroby największą rolę odgrywają czynniki indywidualne, zespół cech osobniczych, które decydują o tym, jak każdy chory reaguje na ordynowane mu leczenie, bądź też jakiego rodzaju czynniki prowadzą do zaostrzenia choroby. Zanim przejdziemy do wyjaśnień jakiego rodzaju maści i kremy od łuszczycy wykazują największą skuteczność, jakie są najlepsze i najbezpieczniejsze wyjaśnijmy sobie jedno, mianowicie w jakim celu i kiedy się je wykorzystuje.

Kiedy sięgnąć po maść lub krem?

Odnosząc się do zewnętrznego leczenia łuszczycy maściami i kremami fachowcy mówią, iż jest to tzw. leczenie pierwszego rzutu. Oznacza to ni mniej ni więcej, że to te specyfiki wykorzystywane są jako pierwsze, a jeśli leczenie zewnętrzne nie przynosi poprawy należy sięgnąć po inne specyfiki. Leczenie to jest o tyle "przyjazne", że właściwie nie wpływa na resztę organizmu, tzn. działaniu substancji aktywnych zawartych w maściach lub kremach poddawana jest jedynie skóra i to tylko i wyłącznie te miejsca na niej, które są zmienione chorobowo. Z drugiej strony jednak z ich stosowaniem wiążą się też pewne niedogodności, a mianowicie przede wszystkim to, że mazidła te brudzą ubrania, są uciążliwe w zmywaniu, a często również trudne w aplikacji ze względu na tłustą, zbitą konsystencję. W praktyce maści, kremy, mazidła i balsamy wykorzystywane są jedynie w leczeniu łuszczycy lekkiej i o średnim stopniu nasilenia, w ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie leków ogólnoustrojowych, naświetlań i leków biologicznych, które u nas wciąż jeszcze są trudno dostępne.

Maści od łuszczycy

Maści te, w dużym uproszczeniu podzielić można na maści steroidowe, dziegciowe i salicylowe. To specyfiki wykorzystywane najczęściej. Ich skuteczność jest bardzo różna i zależy nie tylko od składników bazowych, ale i dodatków dodawanych do mazideł. Stosunkowo spore grono osób chorych bardzo chwali sobie stosowanie maści sterydowych - faktycznie należą one do najskuteczniejszych, ale niestety są lekami działającymi na krótką metę (wymagają nieprzerwanego stosowania, odstawienie sterydów niemal natychmiast prowadzi do reemisji zmian łuszczycowych), a poza tym towarzyszą im skutki uboczne groźne nie tylko dla urody, ale i zdrowia. Łagodniejsze są maści salicylowe i dziegciowe, przy czym nie działają one tak szybko jak sterydy, ale uzyskane przy ich pomocy efekty utrzymują się z reguły nieco dłużej niż po lekach hormonalnych. Szczególnie polecanym specyfikiem, przetestowanym przez wielu chorych jest maść dziegciowa o nazwie Cocois - stosując ją trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, dziegcie nie działają od razu.

Kremy od łuszczycy

Większość kremów polecanych osobom chorym na łuszczycę ma de facto jedynie działanie silnie nawilżające i natłuszczające. Jest to uzasadnione, bowiem ogromnym problemem w tej chorobie jest sucha łuska narastająca na skórze. Łuska, której trzeba się jakoś pozbyć, a przynajmniej zmiękczyć na tyle, by pękanie tego specyficznego pancerza nie doprowadzało do mikrouszkodzeń mogących stanowić wrota dla zakażeń dodatkowo komplikujących przebieg (i leczenie) choroby. Na rynku istnieją jednak i takie kremy, które są czymś więcej niż tylko emolientami. Przykładem takiego kremu (dermokosmetyku) jest wysoko oceniany przez użytkowników Dermasis, który z jednej strony nawilża i natłuszcza, umożliwiając pozbycie się pokrywającej skórę łuski, ale też stabilizuje procesy zachodzące w chorobowo zmienionej skórze, chroni ją i poniekąd leczy prowadząc niejednokrotnie do cofnięcia się zmian skórnych. Kremy takie jak Dermasis są odpowiednio droższe od zwykłych kosmetyków. Ich ceny są uzasadnione o tyle, że charakteryzują się one znacznie lepiej dopracowanym i bogatszym składem niż typowe kosmetyki nawilżające i natłuszczające.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Revitol Dermasis 149,03 zł krem Dermasis.pl 5/5
2. Psoriasis Skin Relief Cream $59,99 krem HbDeadSea.com 4/5
3. PsoEasy Treatment Cream $99 krem PsoEasy.com 4/5
4. ProSkin Psoriasis Natural Skin Cream $51,45 krem Amazon.com 3/5
5. Premier Dead Sea Psoricalm $56,50 krem DeadSeaCosmeticsDeals.com 2/5